Pro zvýšení efektivity koupených sušených kvasnic jsem i já vyzkoušel způsob, jak toho jednoduše dosáhnout.
Pro test jsem zvolil sušené kvasnice Saflager W-34/70, údajně shodné s kmenem W95.
Nejprve jsem vydesinfikoval cca 150ml skleničku od přesnídávky s víčkem 70% lihem. Do takto připravené skleničky jsem přesypal 11,5g kvasnic ze sáčku.
Dále jsem analogicky postupoval, jako při množení kvasinek uložených ve fyziologickém roztoku. Místo roztoku se spícími kvasinkami jsem navážil 1g sušených kvasinek a postupoval jsem podle doporučení výrobce, tzn. toto množství 1g jsem rehydratoval v desetinásobném množství tj. 10ml sterilní sladiny o teplotě cca 21°C (výrobce Fermentis doporučuje 23°C +- 3°C, Lallemand zase pro svrchní 30-35°C) po dobu asi 30 minut a dále 30 minut pozvolana míchal. Dolil jsem sladinu na množství 50ml a dokonale protřepal pro zvýšení kyslíku v roztoku. Po 24hodinách se objevily známky kvašení v podobě bublinek CO2 a jemného světlého povlaku na dně skleničky. Následně jsem vykvašenou sladinu slil a kvasinky na dně promíchal se zbytkem a přilil cca 150ml sladiny.
Stejně jsem postupoval za následujících 24 hodin přelitím do 800ml sladiny.
Za dalších 24 – 48 hodin se namnožilo cca 50-60ml kvasnic, které jsem použil na zakvašení várky 30l mladiny. Podle průběhu kvašení a výsledného profilu piva se dá říci, že propagace sušených kvasinek tímto způsobem nebude problém. Toto množství se podařilo namnožit bez magnetického míchání, pouhým provzdušňováním nepravidelným protřepáním při pokojové teplotě cca 22°C. Ještě lepších výsledků by šlo dosáhnout s vyšší teplotou do 25°C a použitím např. magnetického míchadlo pro vyšší okysličení.
Nepoužité sušené kvasnice přechovávám v lednici při teplotě cca 5°C, jak jsem výše uvedl, v desinfikované přesnídávkové sklenici s víčkem.
Výrobce po otevření sáčku nedoporučuje delší skladování než 7dní, „vladybir“ však má ověřenou trvanlivost po otevření již 1,5 roku…..
Napsat komentář