Stáčecí strojek II
Na základě mnoha žádostí o zaslání výkresů na výrobu plnící hlavy uveřejňuji nyní mou vlastní variantu. Pro zjednoušení výroby plnící hlavy jsem předlohu upravil tak, aby byla výroba co nejjednodušší, při zachování původních vlastností. Vlastní hlava je nerezová s 1/4´´mosaznýmí vsuvkami pro našroubování 1/4´´kulových ventilů. Na ventilu je našroubován přechod JG 1/4´´ na trubičku 3/8´´ pro pivo a pro plyn CO2. Do vnitřního 8mm otvoru je zasunuta PE trubka 8,5mm pro stáčení piva a předplnění CO2 do lahve. Těsnění je použito z 5l soudku.
Zjednodušení spočívá
1.) v úpravě otvoru pro vytočení obou 1/4´´závitů. Nyní je tento otvor průchozí. (Výhoda – jednodušší vrtání, vyfukování vzduchu z lahve proudem CO2 zespoda hadičkou z PE.)
2.) rozšíření spodního otvoru pro odpouštění CO2 . Snadnější vyvrtání otvoru 2mm a závitu pro odpouštěcí šroub M4.
3.) doplnění o horní závit M5 pro možnost upevnění do rozličných držáků. (Např. stojan na vrtačku)
Klíčová slova: vývoj
Mám velice podobnou konstrukci. Pro odlehčení používám jehlový ventil pro CO2 ze svarcentra.
ahoj,
tak jsem podle tvého návodu vyrobil stáčecí hlavu. Můžeš mi prosím poslat fotku i stojánku, na který máš namontovanou tu hlavu?
dík Martin
to Martin: Posláno SZ.
Zdravím,
chtěl jsem se jen zeptat z čeho je to spodní těsnění?
Díky
Tomáš
Spodní těsnění je z horního těsnění pětilitrového soudku 🙂
Dobrý den,
mám vše uděláno dle výše uvedeného návrhu, všechno funguje, ale když chci uzavřít láhev, tak mi to zase vše vypění, v láhvi mám tlak 0,9atm Je to dáno teplotou?
Když pomalu tlak odpouštím přes ventil tak mi to taky pění.
Díky
David
Ideální je mít zachlazeno pivo i láhev na teplotu blízkou nule a používat velikost tlaku při stáčení mírně vyšší než byla v ležícím sudu. Tolik mé zkušenosti.
Dobrý den,
chystám se k výrobě stáčecího strojku dle Vašeho výkresu. A není mi dost jasné proč je upouštění CO2 řešeno šroubkem M4 a nee např. nějakým odvzdušňovacím ventilem. To se to CO2 odpouští přez závit? Nebo to funguje nějak jinak?
Předem děkuji za odpověď.
Protože mi to připadlo výrobně jednodušší, hlava je relativně malá, takže by odvzduš. ventilek byl i vzhledově trochu rušivý, ale i přes závity utíká CO2 dost, aby rychlost plnění byla optimální. Jinak nic nebrání tomu, ventilek namontovat….
Dobrý den,
mám ještě jeden dotaz. Zkusmo jsem si nasadil zátku z 5 L soudku na 16mm (tento rozměr mi vychází z Vašeho výkresu) trubku strčil jsem to do lahve a a zjistil že se guma opíra jen o spodek a do lahve se nezasune měl jsem za to, že do lahve zajede kousek té zátka a gumový konus bude těsnit takto natupo mi to přijde divné. Nebo snad dělám něco špatně?
Láhev nemá hrdlo rovinné, ale mírně vyduté, takže to těsní výborně, černá gumová zátka ze soudku má dole stejný rozměr jako mnou použitá bílá.
Ahoj,
kde se da poridit hadice s vnejsim prumer 8.5 mm… Marne shanim.
Diky za tip
Hadička je z OBI pro potravinářské účely, nemá přesně 8,5mm, je označena 6×1,5; vnější průměr má přesně 8,7mm, podstatné je, aby v otvoru 8mm seděla nafest 🙂
Ahoj mohl bych poprosit také o fotku stojanu pro plnění předem moc děkuji
Foto stojanu je v příspěvku „Stáčecí strojek – osvětlení“
Dobrý den
Nebyla by možnost od Vás ten soustružený díl zakoupit .
Neznám žádného soustužníka .
Bohužel nebyla.
[…] Mojí nejméně oblíbenou činnosti je stáčení piva do lahvi. Používam lahve s patentním úzávěrem (např. Bernard) a protitlakou stáčečku, kterou jsem si nechal udělat podle návodu na stránkách tourdebier.cz. […]
Dobrý den,nechal jsem si udělat od soustružníka hlavu pro protitlaké stáčení piva dle vašeho výkresu a objevil se problém jak dostat hadičku 6×1,5 do té hlavy. Máte nějaký recept (fígl) jak ji tam dostat a aby byla na pevno. ockrát děkuji. Kocour
Jde to obtížně, ale jde. Já udělal na trubičce lehký náběh a dal jsem dovnitř 5mm pomocný trn při nasazování a trubičku taky namočil.
Děkuji za odpověď,a děkuji za příspěvky pro začátečníky jako jsem já. Hezký den Koc