V Londýně na pivu
Při weekendové návštěvě Londýna došlo také na večerní posezení v typickém anglickém pubu. Ten, který jsme vybrali, nebyl uveden v žádném turistickém průvodci ani www doporučeních. Nacházel se ve čtvrti Kensington, u stanice metra Notting Hill Gate na adrese: Kensington Church St. 206 a jmenoval se The Old Swan.
Po základní orientaci ve způsobu obsluhy i nabídky pivního a jídelního lístku jsme se jali objednávat. Objednává se tak, že se postavíte před výčepní pult do fronty, frontu odstojíte, pivo i jídlo objednáte, okamžitě zaplatíte, pivo s rizikem rozlití ( je natočeno až po okraj ) si ke stolu odneste.
Jídlo Vám naopak po přípravě donesou ke stolu. Míry jsou samozřejmě pouze koloniální . Viz vyznačená pinta na sklenici
Pivní sortiment byl na běžnou hospodu docela široký. Od piv tlačených plynem ( Foster´s, Staropramen, Heineken, Guiness), tak anglická typu cask ( nefiltrovaná, nepasterizovaná, sekundárně kvašená v sudu – cca pět druhů) vytlačovaná ruční pákovou pumpou. V lahvi měli taky mj. Coronu z Mexika. Ochutnali jsme piva pouze místní s vyjímkou australského Fostera a to v pořadí :
1) Abbot Ale cask
Jak píše sám pivovar http://www.abbotale.co.uk/ : Toto neodolatelné pivo má masivní ovocný charakter, s bohatstvím sladu a vynikající chmelovou vyváženost. Pivovar tento recept používá již dlouho, jako recept jedinečný, přímo unikátní. Pivo má 5% ABV a je z pivovaru Greene King.
Pivo mi velice chutnalo, odpovídalo charakteru, který mu přisuzuje výrobce. Připomínalo mi chutí první mnou udělaný ALE – ve vší skromnosti.
2) Woodforde’s Norfolk Nog (ABV 4.6%) – Style: Old Ale
http://www.woodfordes.co.uk/ O tomto pivu se můžeme dočíst, že je to “ hladký, bohatý zakulacený ‚Old Ale‘ se sametovou texturou a náznaky čokolády, melasy a lékořice. Pivovar se pyšní medailemi: Norfolk Nog – Supreme Champion Beer of Britain (Gold) 1992 & Supreme Champion Winter Beer of Britain (Silver) 1999 & Champion Old Ale of Britain (Bronze) 2003
Toto pivo mi pripadalo jako bitter s výraznou hořkostí, po čokoládě jsem nenalezl ani stopičku.
3) Guiness
Objednávka pro ženu, ten jediný jsme totiž znali. Smetanová pěna, pro někoho pivní kafe.
Ale ženu nezklamal.
Fuller’s London Pride is the UK’s leading premium ale.
Známé a milovné pro svou osobitost , zaoblenou chuť, London Pride je vítězné pivo v mnoha soutěžích a proto je to nejslavnější pivo od Fullerů . V posledních letech jeho popularita vzrostla do té míry, že je to nyní v Británii vedoucí prémiový Ale. Dostanete ho v mnoha licenovaných i nelicencovaných hospodách pocelé Británii a nyní získává nové příznivce i v zahraničí.
Chcete-li najít klasické anglické pivo, my říkáme toto: Najděte si Pride. Fuller London Pride je klasika, která vyhrává. Bohatý, hladký a nádherně vyvážený Ale, jeho výrazný sladový základ je doplněn dobře vyvinutým chmelovým charakterem od chmelových odrůd Target, Challenger a Northdown.
Spisovatel Roger Protz popsal tento Ale, jako „úžasně komplexní pivo pro jeho sílu“, jeho chuť byla přirovnána Stephen Coxem, spisovatelem a bývalým ředitelem CAMRA , na “ anděly tančící na jazyku …“ !
Ve Velké Británii, se točí London Pride vařil na 4,1% ABV (cask a KEG), zatímco v lahvích a plechovkách, 4,7% ABV, takže je ideální prémiové pivo.
London Pride byla dvakrát udělena medaile šampion Nejlepší Bitter na CAMRA Velkém britském pivním festivalu v roce 1979 a 1995, a dosáhl nejvyšší pocty jako mistr piva Velké Británie v roce 1979. Získal řadu ocenění po celém světě, včetně toho, že byl korunován Nejvyším vítězem v roce 2000 na International Beer a Cider soutěži. Tolik sám pivovar.
Já jsem ho hodnotil jako Ale, ale pro mne horší chuti i vůni než Abbot Ale. Takový až nevýrazný….
5) Forster´s lager
Jejich lager, 5% ALC. bych charakterizoval jako Eurobeer, možná Worldbeer, vzhledem k tomu že je z Austrálie.
Pub byl večer zaplněn, takže čekání patří asi k místnímu koloritu. Národostní směs popíječů se míchala s barvou čepovaných piv. Pijany jsem zde neviděl….S úklidem skla si personál taky velkou hlavu nedělal. Ale jako pubová anglická zkušenost perfektní i za cenu čekacích dob, které byly, skoro jako u našich „dochtorů“ … Informace o vypitých pivech jsem čerpal až doma, takže jsem objednával vlastně naslepo, neboť anglická pivní scéna je pro mě španělskou vesnicí.
Komentáře
Zatím bez komentáře.