I když se zdá, že skladování kvasinek na agaru v délce cca 3-6 měsíců je dostatečné, tak při držení více kvasničných kmenů se dostaneme do situace, kdy musíme kvasinky přeočkovávat, což nemusí být až tak pravidelně zábavné. Proto jsem hledal způsob, jak dobu skladování prodloužit. Po přečtení několika zmínek na zahraničních webech o možnosti ukládání kvasinek do fyziologického roztoku ( 0,9%ní roztok NaCl ve sterilně upravené H2O) jsem i já tuto metodu vyzkoušel a zdá se, že je to ta pravá metoda pro moje domácí použití. Fyziologický roztok slouží pro nastavení osmotické rovnováhy mezi kvasinkovými buňkami a vnějším prostředím, které buňku obklopuje. Živiny zůstávají v buňce a postupně se spotřebovávají, takže kvasinku vyhladovíme a uložíme ke spánku.
Metoda je :
- jednoduchá
- levná
- uskladnění v řádu roků – prý (má zkušenost – více než rok)
Potřebné pomůcky:
a) fyziologický (infuzní) roztok 0,9% chloridu sodného v H2O – balení 100-250 ml
b) injekční stříkačka 10ml
c) injekční jehla většího průměru cca 1,2 mm ( lepší větší průměr z důvodu možného ucpávání )
d) líh na desinfekci
e) kvasinková kultura na uložení
Postup:
- Připravíme si kvasinky, které chceme uložit. Ukládám kvasinky nakoupené jako tekuté, nebo při rozkvašovací fázi odebrané kvasinky původně zakoupené jako sušené, ze strippingu, ale i kvasinky odebrané při kvašení ve fázi bílých kroužků.
- Následuje nabrání vzorku v množství cca 5-10ml do sterilní injekční stříkačky s nasazenou sterilní jehlou. U tekutých kvasnic nabírám 5ml, u původně suchých a z kvašení nabírám 10ml. Před probodnutím sáčku u tekutých kvasnic je tento nutno otřít lihem s koncentrací 71%.
- Z krytu lahvičky fyziologického roztoku odstraníme ochranou čepičku event. přelepku (dle druhu výrobce), preventivně taktéž otřeme lihem a jehlou s nabraným vzorkem probodneme gumovou zátku a vtlačíme kvasinky do roztoku. Jeden informační zdroj doporučoval před touto operací odebrat sterilně cca10-20ml roztoku. Druhý informační zdroj doporučoval do zátky nasadit ještě druhou injekční stříkačku s filtrační sterilní vatou pro vyrovnání tlaků. Já jsem prozatím obě doporučení ignoroval. Roztok je nyní jemně mléčně zakalený. Kvasinky se postupně usadí na dně v jemné vrstvičce
- Injekční stříkačku vytáhneme a tím máme připravenou kulturu pro uložení. Nesmíme zapomenout na popsání vzorku (datum uložení a druh kultury). Vzorky je možno prý skladovat i při pokojové teplotě, ale já je mám ve výčepní chladničce při teplotě cca 7°C.
- Při potřebě rozmnožení nastupuje obrácený postup. Lahvičku protřepeme, aby se kvasinky v roztoku rovnoměrně rozptýlily, sterilní jehlu se sterilní stříkačkou zabodneme do gumové zátky předtím otřené lihem, nasajeme 5ml roztoku, nasadíme ochranný kryt na jehlu a necháme teplotu vzorku samovolně vyrovnat na pokojovou teplotu.
- Dále postupujeme podle příspěvku propagace https://www.tourdebier.cz/francek/konecne-plantaznikem/ . Já pouze navyšuji první díl mladiny na cca 30-50ml.
Při použití této metody jsem byl prozatím vždy úspěšný a na dodavatelích kvasnic se stal podstatně méně závislým. Prozatím mám ve své bance tyto kvasinky:
Orval 3068 Safale US05
w95 S189 Hoeggarden Windsor
Při všech operacích se snažím dodržovat pravidla, když ne přímo pro sterilní, tak alespoň pro superčisté prostředí a práci v něm.
Napsat komentář