Východ ze slepé uličky…. hradící ventil
V článku https://www.tourdebier.cz/francek/toto-byla-slepa-ulicka/ jsem popisoval potíže s uvedením do provozu mini pojistného ventilu jako hradícího. V závěru článku zmiňuji možnost zakoupení evropské varianty – viz: http://www.zapfanlagendoktor.de/store-products.php?pName=sicherheitsventil-regelbar-0-2-bar-p-110024 Tuto možnost jsem nakonec nezkusil, i když na německých webech bylo hodnoceno toto řešení pozitivně, jal jsem se odzkoušet použití pojistného ventilu původně určeného pro jištění otopných soustav. Na webu „Vařím pivo“ se též okrajově zmiňovalo použití regulačního ventilu CO2 pro čepování piva, ale tento ventil potřebuje pro svou funkci protitlak – viz obrázek. Takže nepoužitelné…. Rozsah pojistných tlaků ventilů dodávaných odbornými obchody je značně široký, ale pro použití jako hradící, je optimální s hodnotou 1,5 baru. Tuto hodnotu však u nás neměli, tak jsem zvolil nejbližší vyšší a to 1,8 baru v dimenzi DN 15.
Cena 130,- CZK, pro tento účel velice přijatelná…. Existuje mnoho výrobců, já jsem obdržel výrobek italské firmy TIEMME. Je to výrobce součástek pro vodu, topení i plyn. – viz obrázek.
Zpětné uzavírání je pomocí pružiny a membrány, což by mělo snižovat hysterezi mezi otevíracím a uzavíracím tlakem. Ventil jsem namontoval na narážeč společně s manometrem, který jsem používal pro ruční odpouštění.
Po odejmutí krycího knoflíku, který zároveň slouží pro jednorázové odpuštění tlaku, jsem stavěcí maticí snižoval napětí vestavěné pružiny tak, aby jsem dosáhl hodnoty otevíracího tlaku 0,9 baru. Opět jsem použil pro nastavení tlaku mini KEGU naplněného vodou a malého kompresoru napájeného upravenýmzdrojem z PC.
Poté jsem ponechal soupravu svému osudu. Relativně rychle klesl tlak na hodnotu 0,7 baru a přestal klesat, ale v kontrolním skleněném nástavci bylo možno pozorovat odcházející mikrobublinky. Na manometru to bylo obtížné zaznamenat. Do druhého dne klesl tlak na 0,65 baru a bylo možno zaznamenat nanobublinky. Tlak ze ustálil dalšího dne na hodnotě 0,6 baru, kdy již nebylo vidět ani za delší čas bublinku žádnou.
Takže ověřeno, levné funkční řešení je na světě…. Rekapitulace: Otevírací tlak 0,9 bar – při teplotě 2°C tj. nasycení piva 5,6 g CO2/l Uzavírací tlak 0,6 bar – při teplotě 2°C tj. nasycení piva 4,7 g CO2/l Takže kombinací preferované ležácké teploty a nastavení tvrdosti zpětné pružiny lze nastavit požadované sycení, bez nutnosti ručního odpouštění, při předčasném stočení.
P.S.
Po prvním ostrém nasazení dávám dobrou radu, která se zdá samozřejmá, ale chybička se může vloudit. Hradící ventil je nutno nasadit již okamžitě po stočení. Já jsem stáčel při zbytkovém cukru 3,9°P a hradící ventil jsem nasazoval za 24 hod. Po naražení hlavy na KEG se ozvala rána a dostal jsem plný zásah asi 10ml vody z kontrolní trubice, naštěstí jenom do ramene. Ventil se plně otevřel, přetlak vymetl vodu z trubice a okamžitě přivřel na uzavírací tlak. Stačil jsem si všimnout, že manometr vyskočil asi na 1,8baru. Americkou IPU teď ležím na 0,8baru při teplotě 8°C.
Ahoj, nápad je to moc fajn s dovolením bych to taky ozkoušel, chtěl bych se tě zeptat mám možnost objednat ten pojišťovací ventil pevně nastavený na 1BAR je tedy trochu dražší … mohlo by to bejt nebo je to už moc? díky moc za odpověď .
Já bych pod 1,5baru nešel, důvodem je třeba ležení pšeničných piv, nižší hodnota jde vždy lépe nastavit povolením pružiny…Na odzkoušení je cenové optimum mírně nad stovku….
Díky moc za odpověď .
Odzkoušeno a funguje dobře , místo T-kusu se může dát kříž a pak je možnost na jeden hraďáček píchnout druhý až n-tý sud.
díky za dobrej nápad.
🙂
Dobry den,
existuje nejaka tabulka pri akych tlakoch a teplote ma dozrievat-lezat konkretny druh piva napr. Weizen, IPA, APA atd.
Urobil som si podobny hradiaci ventil na 18 litrovu kyvetu.
Dakujem
Použij tabulku v odkazu: http://www.wirbrauen.ch/download/CO2_Saettigungstabelle.xls
Dobry den,
mohu stocit a nechat lezet spodne kvasene pivo ve sklenenych lahvich? Hrozi exploze? Poprve kvasim spodne a na problem s pretlakovanim jsem nepomyslel.
Diky za nazor.
Ano, ale s radéji menšim množstvím zbytkového cukru, max. do 3.5%.
Zdravim, zkusil jsem take tento ventil TIEMME a blbe mi tesni a to jsem plne otevreni nastavil az okolo 1,5 bar. Male bublinky, ale vidim i na tlaku 0,4 bar. Jestli jsem ho teda neposkodil pri odstranovani toho plastoveho knofliku – pilkou :). Ale spise si myslim, ze to tesni kus od kusu – u topeni asi ty male bublinky nevadi.
Premyslim o tomto cinskem:
http://www.aliexpress.com/item/1-2-PT-Dia-Thread-Pressure-Safety-Relief-Valve-Brass-Tone/32350922052.html
Vypada, ze po odstraneni plomby pujde stelovat, ale tezko rici s jakymi tlaky vlastne operuje…
Az tu bude sklad amazonu, tak asi zkusim
http://www.amazon.com/gp/product/B007GDY3CU/
Ja bych zkusil membranu lehce maznout potravinarskou vazelinou. U topeni se montuje uzavreny a ceka se na pretopeni a pak ho voda nebo para pritesni…. Tu Cinu bych nekupoval, viz muj clanek Toto byla slepa ulicka. A ten Amazon ma velky zakladni tlak 100psi=6,9bar. Nemecky pivni prodejny nabizi 2barovy, ten by asi fungoval….
Diky, tu vazelinu zkusim.
Ten cinsky bude asi na 9 bar +-, takze nepouzitelne. Ale zkusil sem objednat 1/8′ – 1 bar pojistny ventil za 2 dolary 🙂
O tom „amazon“ ventilu jsem cetl zde:
http://because-beer.com/diy-spunding-valve-one-stop-parts-shopping-on-amazon/
Dva dolary za vyzkouseni stoji…Kdyz by fungoval ten z Amazonu, tak taky…Az vyzkousis, dej vedet…
Zkusil sem tu vazelinu a vypada ze to pomohlo (bublinky ted opravdu nevidim uz 0,2-0,3 bar po uzavreni). Stejne mam ale pocit, ze to nekde trochu utika bud mezi narazecem (flach) a sudem nebo pres vicko sudu (sud je uplne novy, bohuzel ho nemam kde potopit).
Tak asi toho maznu vic, kdyz se to osvedcilo 🙂
Dovolím se dotázat jak jest přimontována nádržka na vodu. Děkuji
Natěsno pomocí teflonové pásky.