Při vaření piva jsem si postupně pro usnadnění této činnosti doplňoval a stále doplňuji vybavení tak, aby tato činnost byla pro mne zábavou a ne utrpením.
1.) Odsávání
Při chmelovaru jsem musel odvést páru, neboť hlavně v zimě nebylo možno větrat chladným vzduchem, aniž bych nebyl jako v londýnské mlze. Krok číslo jedna bylo zamontování MEZ axiálního ventilátoru do komína, ale nebylo to ono. Tak jsem si nechal udělat plechový klobouk nad varnou nádobu, do které byl přemístěn ventilátor. Nyní je povětří v místnosti, jako by se ani nevařilo…..
2.) Prkénko pro vyslazování
Prkénko do scezovací nádoby, jednoduchý, ale účinný pomocník při dolévání vyslazovací vody, aby nedošlo ke zvíření a utahování vrstvy usazeného mláta.
3. Násypka
Při nasýpání šrotu do varné nádoby při již běžícím míchadle do úzkého otvoru, jsem vždy někde usypal. S touto plastovou násypkou již néééé.
4.) Měrný válec pro hustoměr
Při objednávání hustoměru měrný válec neměli, tak muselo dojít na jeho výrobu. Jako základ posloužila Cu zátka o průměru 35mm, odřezky Cu potrubí a novodurová trubka o délce 300mm a průměru 35mm. Při této délce naplněný válec vodou, hustoměr právě ukáže SG =1.000. Protože měříme vždy hustotu vyšší než 1.000, tak tato délka postačuje. V nejbližší době tento válec budu upgradovat měděnou trubkou o průměru 35mm, neboť nyní při chlazení vzorku na 20°C novodur příliš izoluje a příliš prodlužuje chladící čas.
5.) Topné těleso
Pro ohřátí vody na vyslazování jsem si udělal skoro ponorné těleso z topné vložky do el. bojleru s příkonem 2kW a kusu nerezového čtvercového profilu.
Napsat komentář