TEMPer 1W(ire) teploměr s čidly 2xDS18B20 z Hong Kongu
Při hledání alternativy pro ovládání varného procesu přes PC, který již není vybaven COM ani LPT porty, jsem narazil na zajímavou a určitě i cenově přijatelnou možnost nechat si poslat z Hong Kongu
(za 30US doláčů včetně poštovného)
2ks čidel DS 18B20 v ocelové jímce s kabelem asi 1m dlouhým, zakončeným nalisovaným 2,5mm jackem, pracujících pod sběrnicí „1Wire“.
Součástí sady je převodník mezi 1Wire a seriovou linkou (com vstup), ale zasouvaný do vstupu USB na PC.
Převod seriová linka na USB probíhá programově – ovladač je taktéž součástí sady – nahráno na mini CD.
Na CD je rovněž program TEMPer 1W na zobrazení teplot z čidel, a to jak graficky, tak s možností uložení dat v různých formátech. V sadě jsou ještě prodlužovací kabel a rozdvojka na další dvě čidla.
S instalací ovladačů a programu nebyla žádná potíž. Fungovalo to na první šlápnutí. Kdo by ovládal varný proces ručně, tak přes tento program má perfektní záznam v čase o celé várce.
Dalším krokem bylo vyzkoušení tohoto čidla a převodníku s ovladačem v programu „Brauanlage“, kde prozatím používám čidlo DS 18S20 připojené v COM portu. Zde to již tak hladce nešlo, ale po mém domácím volání SOS se nalezl zachránce v osobě mého milovaného synáčka Martina, který po lehkém nasměrování na diskuzi serveru „Hobbybrauer.de“ dokázal čidlo v tomto programu zobrazit. Musel však použít starší verzi programu Digitemp viz http://www.digitemp.com/software/windows/dtreg25.zip (lokální kopie: digitemp v2.5.zip), který Brauanlage používá na zobrazení teploty z DS18s20 a upravit parametry „digitemp -s4 -i -a -d1 -l log.txt -o“%.2C“ -n50000″ pro zapisování hodnot do souboru log.txt.
Takže celý postup je tento:
– 1. nainstalujte ovladač (driver), který jste obdrželi na mini CD společně s 1Wire modulem. Restartujte počítač, připojte 1Wire modul. Tím se Vám vytvoří virtuální COM x port (např. COM 4). Jaké číslo x počítač virtuálnímu COM portu přidělí, zjistíte v Start – Ovládací panely – Systém – Správce zařízení – LPT a COM porty. Bude to nejspíš ten poslední s názvem něco jako USB.
– 2. stáhněte digitemp v2.5.zip a zkopírujte soubor digitemp.exe do adresáře programu „Brauanlage“.
– 3. pokud pracujete ve správci souborů (Altap Salamander, Total Commander), napište příkaz upravující parametry (digitemp -s4 -i -a -d1 -l log.txt -o“%.2C“ -n50000 ) a stiskněte ENTER. Pokud ne, spusťte si příkazový řádek (start – spustit – cmd – ENTER), nastavte se do adresáře programu „Brauanlage“ (např. C:\Program1), napište příkaz upravující parametry a stiskněte ENTER. Tím se vytvoří konfigurační soubor, který bude využíván programem „Brauanlage“.
– 4. spusťte program „Brauanlage“ – nastavení – překontrolujte dole v poli správné jméno nově přidaného souboru: (vyplněn digitemp.exe)
Testováním bylo zjistěno, že pokud je připojeno více čidel zároveň, program čte data z prvního zjištěného čidla v řadě. Pokud je toto odpojeno, začne číst data z dalšího v pořadí.
Rozpitvání důležitých parametrů digitemp:
digitemp -s4 -i -a -d1 -l log.txt -o“%.2C“ -n50000
-s4 (virtuální COM port, který počítač přidělil pro 1Wire modul)
-d1 (interval dotazování čidla na aktuální hodnotu – osvědčila se nám hodnota -d4)
-o“%.2C“ (formát zapisování hodnot, aby jim program „Brauanlage“ rozuměl
– -n50000 (kolikrát dotaz čidla na aktuální hodnotu opakovat)
* detailně je vše popsáno v readme u programu digitemp.
Takže první krok k používání tohoto programu s USB vstupem v PC pro čidlo teploty je „v suchu“. Nyní se musím poohlédnout ještě po dostupných výstupech přes USB pro akční členy. Něco již mám „v merku“. Pokud to bude chodit, tak dám vědět.
A poslední informace, možno objednat zde:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320627200306
franto skvela prukopnicka prace jako vzdy! uz se tesim na prvni Tve pivo uvarene za pomoci tohoto udelatka. drzim palce. dej buh stesti! dan
Ahoj Franto.
Perfektní věcička. Když už jsi udělal takový pěkný článek a takhle příjemně jsi nás naladil, bylo by možná dobré dodat, kde a jak se to dá objednat.
Díky za všechny homebrewery.
[…] jsem na webu http://tourdebier.cz/francek/temper-1wire-teplomer-s-cidly-2-x-ds-18b20-z-hongkongu/ objevil nádherné měření teploty. Uvedené měření lze použít samostatně, jak je v […]
Ahoj Franto, je to přeci na konci článku :-), jinak ještě jednou:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320627200306
platba nejlépe přes PAYPAL….
Ahoj Fando,stavím malej pivovárek a tohle je přesně co bych potřeboval,nemáš adresu kde se to dá objednat přímo bez nějakejch dotazů a podobně,prošel jsem hafo stránek a je to děs,dík za ochotu Masakr
Ahoj Franto,
díky, také jsem si objednal, přišlo, funguje perfektně.
Jinak – máš vybraný nějaký ten výkonový prvek? Zatím jsem objednal tu přepěťovku ovládanou USB z conrad.cz, rozchodil jsem to s Brauanlage, ale zatím prakticky (=při vaření) nevyzkoušel.
Ahoj Franto.
Objednal jsem rovněž tohle udělátko.
Chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvá doprava?
Díky za odpověď.
Asi tři týdny.
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, ta čidla máte na snímání teploty dna nádoby a teploty směsi v nádobě? Nebude k tomu potřeba ještě teplotní jímky? Děkuji za odpověd.
Teplotu dna nesnímám, pouze teplotu díla v 1/3 výšky, jímka je z měděné trubky s dýnkem. Druhé čidlo např. na vyslazovací vodu, nebo teplotu ve scezovací nádobě.
Dobrý den.
A jak zabráníte přehřátí díla ode dna? Topná tělesa řídíte pomocí čeho? ( hystereze, setrvačnost topných těles atd.) Ještě bych měl dotaz co všechno si mám pořídit, abych mohl varnu řídit přes pc pomocí určitého programu? Popřípadě nemáte někde odkaz na fota vaší varny? Jestli to není tajné:-)
Přehřátí se zabrání mícháním, např. i ručně vařečkou, lépe s motorkem např. ze stěračů. Řízení varny je možno zvládnout čidlem a výkonovým členem (stykač, SSR relé). Setrvačnost těles je nutno vždy zahrnout do programu, největší mají litěné plotýnky, nejmenší indukce a plyn. Já tajnýho nic nemám, myslím, že vše najdete na mých stránkách i jinde na internetu. V poslední době i na Facebooku.
Na mé varně budu mít nejspíš tištěná topná tělesa. Tu setrvačnost těles si vyžádat od výrobce? Takže, k tomu teplotnímu senzoru není třeba nějaký digitální regulátor teploty s termostatem? Já jsem si to představoval tak, že teplotní senzor umístím z vnější strany na dno nerezové nádoby, aby byla dejme tomu teplota dna přesně 62°C a tím pádem by se postupně celá směs zahřála na tu danou teplotu a vůbec by nedocházelo k žádnému přehřívání a míchadlo by sloužilo pouze k homogenizaci celé směsi na danou teplotu, ale jak to tak pozoruji tak, to je asi nereálné a na webu mají všichni čidlo teploty umístěno nad dnem varny. Tím pádem si koupit teplotní senzor, SSR relé a nějaký USB port, do kterého nahraji daný program a totˇ vše dle řízení topných těles? Děkuji za rady.
Tištěná tělesa nají malou setrvačnost, ale musí být na rozvodné tepelné desce a záleží na tloušťce dna. To výrobce těžko sdělí. Jedině zkušenosti s konkrétním zařízením. Součástek je samozřejmě víc, záleží na hardware i programu. Já jsem silovou část navrhl kamarádovi, je to v článku Arbir. Je to dobré na infůzi, má to na dekokci málo kroků. Já bych se držel nějakého osvědčeného zařízení, laborace je vždy risk, pokud není cílem.
Děkuji za všechny informace. Jěště poslední věc, kde najdu ten článek Arbir?
Na hlavní stránce v rubrice technologie, pátý a šestý (RPi) článek.