Bezdrátové měření teploty
V minulém příspěvku jsem popsal stavbu regulace ohřevu varny od autora Jardy Mk. Jarda toto řízení vestavěl jako modul do homebrewářských výpočtů MyBrew. Ale také tam zakomponoval modul měření teploty ze dvou čidel s několika možnostmi signalizace. Odkaz https://mybrew.wz.cz/ , kde naleznete jak Výpočty, tak v záložce Nástroje: Řízení ohřevu i Bezdrátové měření teploty.
Já akutně měření teploty nepotřebuji, ale vzhledem k tomu, že potřebné součástky jsem měl v šupleti, jsem se rozhodl stavbu ověřit.
Zapojení je z uvedeného odkazu výše.
Pro realizaci jsem opět použil univerzální prokovenou desku rozměru 6x4cm se sítí 20×14 otvorů.
Návrh rozmístění součástek jsem nakreslil na osvědčený čtverečkovaný papír v měřítku 2:1.
Následoval nákres načisto
Po osazení a zapájení součástek došlo k zabudování do krabičky, kterou jsem náhodou objevil v archivu, je to krabička od slučovače satelitních signálů.
Úpravou konektorů jsem docílil možnost pevného, ale odšroubovatelného připojení teplotních čidel DS18B20. Na kabely pro čidla DS18B20 jsem použil osvědčené přípojné šnůry k telefonním přístrojům. Jsou pěkně ohebné a odolávají i teplotám při chmelovaru v jímce.
Po nahrání programu do ESP WEMOS D1 mini, nakonfigurování adresy a místní WiFi sítě se po spuštění měření v programu MyBrew teploty okamžitě zobrazily. Poté jsem změřil napětí článku 18650 a udělal korekci pro zobrazení skutečné hodnoty. Vyzkoušel jsem i ostatní nastavení a vše fungovalo.
Zde je definitivní provedení
Při pivavaření je nepohodlné sledovat průběh teplot na stolním PC umístěném v jiné místnosti ev. jiném podlaží, používám pro mobilní použití starý notebook DELL s XP. A taktéž funguje.
Jediné negativum vidím v relativně velkém odběru ze článku 18650, který má přibližně 3 000 mAh a po 24 hod. mu zbývá podle programu 17% kapacity. Ale vzhledem k účelu, pro který byl teploměr navržen (vaření piva), je to doba provozu více než dostatečná.
Komentáře
Zatím bez komentáře.