Kvasnice Muntons „Premium GOLD“

Nedávno jsem se narychlo rozhodl, že se mi chce „piva vařiti“, ale limitujícím nedostatkem byla příprava, spíš nepříprava, potřebných kvasnic z kvasinek z mé solné banky. V plánu jsem měl „English pale ale“. A tu přišlo vnuknutí, že stále v chladu potravinové ledničky držím již skorozapomenuté suché Muntons „Goldky“.

prem_gold

Po okamžité kontrole mi spadla nálada  takřka k nule, neboť na sáčku značně zachovalém, byl uveden „Best before end“ únor roku 2008. Tedy více jak  čtyři roky navíc.

p1100955

Ale protože var jsem měl chuť započít až následující den, jal jsem se  dané kvasnice zkusit obživnout. Zvolil jsem metodu už osvědčenou, dát jim krmi z patoků mých předchozích varů. Do 5l PET lahve jsem nalil cca 1,5 litru  5%ních patoků 20°C teplých. Poté nasypal obsah sáčku a řádně několikrát provzdušnil oproti doporučení protřepáním.

p1100959

 

Kvasinkám se to asi zalíbilo, protože se začaly po pár hodinách probouzet k životu. Druhý den jsem proto mohl  var v klidu započít.

wp_000219

 

Před zakvašením mladiny, vypadaly velice vitálně.

wp_000215

 

APA s 15,2°Bx tyto kvasnice prokvasily za 2 dny na 4,5°P. Sedimentace výborná.

wp_000222

 

 

Závěr:

Kvasnice v suchém stavu uložené v chladu nejsou určitě tak náchylné na překročení data doporučené spotřeby, jako tekutí sourozenci a vždy se je vyplatí zkusit zresuscitovat formou starteru, aby byla jistota, že jsou skutečně naživu.

3 lidem se článek líbí.

 

Komentáře

Zatím bez komentáře.

  • Přidat komentář
     
    Váš gravatar