Pozdrav z Kongeriget Danmark
Můj známý má známého a to z Království dánského. A protože jsou to dobří známí, tak udělat radost známým udělá i jim radost. A tak se přihodilo, že se u mě objevilo několik velice zajímavých, skoro až exotických pivních dánských kousků.
A kdo, že ti dánové vlastně jsou. Víme, že pijí jako ryba a my jako dánové. A co ještě víme? My málo, ale NECYKLODEDIE „http://necyklopedie.wikia.com/wiki/D%C3%A1nsko“ nám poví víc:
Dánsko je hornatá země v severní Evropě. Státní znak zobrazuje typickou součást místní fauny – modré lvy, zatímco vlajka prý kdysi spadla z nebe někde
v Estonsku. V Dánsku funguje vyspělý skandinávský sociální model, který je geniálně jednoduchý: Dokud lidé pracují, platí vysoké daně. Protože ale všichni občané pijou jak Dáni, většinou se nedožijí důchodu, kdy by si mohli za státní peníze užívat. To má řadu výhod: stát bohatne, obyvatelé jsou šťastní, není starost s domovy důchodců.
Dánové se už několikrát účastnili referenda o tom, jestli se má začít používat Euro. Zatím ale vždycky těsně zvítězili zastánci placení korunami (asi je mezi Dány víc obdivovatelů Česka než Evropské unie, viz slovíčka níže).
V Dánsku se zásadně všechno staví z lega, které je dánským národním symbolem.
Tento přístup má své nesporné výhody: Nejsou potřeba žádné lomy, cihelny, ani betonárky – stačí továrna na lego. Dílky lega jsou praktické i tím, že drží samy pohromadě a při stavbě domů se tak nemusí používat malta. Dílky lega se vyrábí v Česku.
Zajímavé je, že v Dánsku se odehrává děj dvou nejvýznamnějších děl anglické literatury – epos Béowulf a Shakespearova tragédie Hamlet. Naproti tomu o dánské literatuře se (kromě pár pohádek) nic moc neví.
Historie
První historická zmínka o Dánsku je v eposu Béowulf, kde hrdina toho jména přijede do Dánska vyhubit místní škodnou.
Dánsko bylo sjednoceno králem Haraldem Bluetoothem, který průkopnicky použil bezdrátovou komunikaci pro dorozumění s okolními kmeny. Od jeho dob platí, že příslušníci královského rodu nemají modrou krev, ale modré zuby.
Obyvatelé Dánska tehdy dosáhli značného kulturního rozvoje: používali vlastní runové písmo, naučili se vařit pivo (Carlsberg a Tuborg), vynalezli přílby s rohy a lodě s dračí hlavou na přídi. Přes tento ohromný rozmach jim ale nebyl osud zbytku Evropy lhostejný a vydali se proto na svých lodích obohatit i ostatní země o svou rozvinutou kulturu.
V letech 1397–1523 tvořilo Dánsko spolu s dalšími státy Kalmarskou unii. Tato unie se rozpadla, když Dánové vyjedli všechny kalmary v Baltu i v Severním moři.
Za Druhé světové války mělo Dánsko pro Hitlera ohromný strategický význam, ale otevřeného konfliktu se dlouho obával. K boji se odhodlal až 9. dubna 1940, kdy propukla slavná Bitva o Dánsko. Po velkých bojích (ztráty byly na dánské straně 16 mužů, na německé ještě více) bylo obsazeno hlavní město a dánská vláda byla 9. dubna 1940 donucena ke kapitulaci.
Dánští králové se tradičně jmenují buďto Frederik, nebo Kristián – od roku 1513 se střídala tato dvě jména. Toto pěkné pravidlo bylo pokaženo až současnou královnou Markétou II., která si bohužel odmítla změnit jméno na Kristián XI., jak by odpovídalo tradici.
Darovaná piva
Vzorek č. 1
Z pivovaru http://www.herslevbryghus.dk/ bylo ochutnáno pivo, které podle výrobce je : Red Ale
Brew Rose Hip vaří se z ječmene a chmele a rugmalt, šípkových květů, šípku plodu a kvasnic. Šípkové květy nasbírali jsme v údolí. Květy přidávají příjemnou sladkou chutˇ, která zaokrouhluje chmel do mírné hořkosti. Šípky zvýrazňují chuť ovoce a bobulovin. Krásná červená barva v pivu pochází z šípku. Vhodné na piknik s malými sendviči a vydatnými saláty. Toliko kostrbatý překlad.
Charakteristika: vůně zralého ovoce barva: Red hořkostí: 35 IBU sladkost: polosuché stupňovitost: 15° Plato Alkohol vol: 6,2%
Servírovat: 8-10°C
Moje mínění – tato specialita skoro nepitelná. A to tento pivovavar se pyšní mnoha cenami za sezonní speciály.
Vzorek č. 2
Tento vzorek pochází z pivovaru http://www.svanekebryghus.dk/m%C3%B8rk-guld/ . Toto pivo výrobce charakterizuje takto:
Pivo má teplou barvu mědi . Decentní hořkost s rozpoznáním ořechového dřeva udržují v rovnováze odstíny karamelu. Mírné, tmavé a pohodové. Spodně kvašené. Alc. : 5,7% obj.
Toto pivo je věnováno městu Svaneke, které vyhrálo evropskou zlatou medaili za záchranu města v roce 1975 – proto tedy „Svaneke tmavě zlaté“. Zlatá medaile je zobrazena na přední etiketě.
Vhodné pro steaky a pečeni, ale lze je snadno vychutnat též bez jídla.
Já, Svaneke guld polotmavý ležák – jemné karamelové chuti s trochou hořkosti s menším řízem, hodnotím jako překvapivě chutný.
Vzorek č. 3 a č. 4
Z pivovaru http://hornbeer.dk/ se k nám dostaly piva přímo s uměleckými etiketami.
IPA voňavá, pěkně hořká s hořkostí dlouho ulpívající, ale neotravující.
Ale brown, ten byl totátně černej jako noc v jeskyni. Lehce nasládlá kávová až maggová chuť s příjemnou hořkostí.
Příjemné překvapení.
Vzorek č. 5
Posledním pivovarem, který se představil byl pivovar http://bryggerietrefsvindinge.dk/ .
Jejich stout s mírnou hořkostí a jemnou chutí a kávy „na pozadí“ je docela pitelná záležitost….
Takže za sebe mohu konstatovat, že dobré, ale i špatné pivo se vaří nejenom v Českých zemích, ale i v zemích dalších. Např. v Dánském království…..
Přátelé, za toto poznání díky.
Komentáře
Zatím bez komentáře.