Doposud jsem k řízení varny používal program Brauanlage, běžící pod WIN, s dvoustavovým řízením, výstup byl na paralelní port a zařízení bylo doplněno o optické oddělení a silovou část. Pro lepší regulaci soustavy jsem použil výstup pro nastavení časů běhu míchadla, jako pomocný PWM regulátor.
Čas oponou trhnul a na jevišti se objevilo mnoho nových zajímavých komponentů, jako stvořených pro „apgrejdování“ řízení i malých pivovárků. A protože minulý Ježíšek překvapil a pod stromeček nadělil malinkatou krabičku, ale s velkými možnostmi, musel jsem do nového systému jít. Krabička se nazývá Raspberry Pi3, vyvinutá byla na universitě v Anglii a je využívaná v mnoha aplikacích. Od běžného použití jako PC, tablet a hlavně v různých technických aplikacích. Při hledání, jaký program v Raspberry Pi využít pro řízení varny, jsem narazil na program CRAFTBEERPI ve verzi 2.2 a rozhodl se, že jej použiji. Postup instalace a základní schema zapojení čidel a výstupních výkonových prvků je možno nalézt na tomto odkazu: https://github.com/Manuel83/craftbeerpi . Já jsem zvolil trochu rozšířenou koncepci s oddělením Raspberry členem s výkonovými MOSFETY pro spínání třífázových výkonových SSR relé a pro spínání ručním řízením. Taky jsem zařízení doplnil o autonomní jednofázový PID regulátor pro využití např. jako „Souse vide“. Celé schema je zde na obrázku:
Pokud chcete vidět schema celé, je nutno si ho překopírovat, neboť po poslední aktualizaci WordPressu zmizela možnost obrázek posouvat pomocí posuvníku. Po zmenšení na šířku stránky by zmizely detaily a schema by bylo nečitelné.
Jako vhodnou skříňku na zařízení jsem obdržel darem starý programátor pamětí. Skříňka duralohliníkové konstrukce se jevila dostatečně bytelná pro umístění i silových trojfázových prvků. Po prvotním hledání optimálního umístění jednotlivých prvků, což nebylo až tak jednoduché, jsem koncepci ustálil a vyrobil. Protože jsem zvolil i možnost přepínání z automatického provozu na manuální, tak se významně zvýšil počet drátových spojů.
Pro informaci vkládám skici modulových oddělovačů od Raspberry, vím jsou předimenzované, ale nekup to za ty peníze. Přímé propojení z Raspberry dává pro některé prvky SSR nízké napětí 3,3V pro sepnutí, proto SSR spínám dostatečně velkým 12V napětím. Jsou zde uvedeny i další pomocné nákresy, jako zapojení teplotních čidel 18B20, výstupy GPIO, základní zapojení Raspberry pro Craftbeerpi i obvody PID regulátoru.
Na e-bay jsem objednal taktéž zdroj 12V, konvertor napětí 12V/5V a signalizační světlo s reproduktorkem.
Po kontrole zapojení jsem nainstaloval program, připojil pomocí HDMI monitor, propojil silově s varnou, bojlerem a míchadlem, nahrál jednoduchý recept a program spustil. Světe div se rozběhl se napoprvé, spouští se přes webový prohlížeč, takže jsem si ho spustil v místní síti i na telefonu, neboť Raspberry Pi3 má implementované WiFi na základní desce.
Po osahání programu, jsem začal testovat PID regulaci. Hodnoty získané přes autotuning, pro mou varnu nevyhovovaly, teplotu přetahovaly od 5°C do 15°C. Po několika pokusech jsem se dostal do hodnot, které na vaření budou dostatečné. Teplota se pohybovala v 0,5°C. Ostrý provoz jsem zatím nevyzkoušel, ale podle testů by měl být podstatně komfortnější než s předešlým programem Brauanlage.
Na závěr ještě obrázky konečné podoby a spojení zařízení s varnou.
Vývoj tohoto programu není u konce, neboť autor slíbil, že v nejbližší době představí verzi 3.0.
Mnoho dalších informací je možno získat na:
Facebook:
http://facebook.com/craftbeerpi
German Forum:
http://hobbybrauer.de/forum/viewtopic.php?f=58&t=3959
Australian Forum:
http://aussiehomebrewer.com/topic/90757-craftbeerpi-brew-controller/
US Forum:
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=569497
Canadian Forum:
https://www.canadianhomebrewers.com/viewtopic.php?f=12&t=4011&sid=d58dfec3f5959858f4ed7f2f3d3404d7
Norwegian Forum
https://forum.norbrygg.no/threads/craftbeerpi-styrings-software-for-raspberry-pi.33478/
Brazilian Forum
http://www.homebrewtalk.com.br/showthread.php?t=408096
Napsat komentář