Říjen roku 2009 je měsícem, kdy mě napadlo ověřit myšlenku dlouhodobého přechovávání kvasinek v mrazáku při cca -18°C. Chytrosti, jak na to, jsem opět čerpal na „světové síti“. Základním prostředkem pro tuto metodu je glycerín (glycerol) s teplotou tuhnutí 17,8°C. Tato látka má ale tu vlastnost, že ve směsi s vodou 50/50 % se posouvá teplota tuhnutí na cca -30°C. A navíc v malých dávkách je neškodný (do koncentrace 1,5 g/1kg živé hmotnosti). viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Glycerol
Já jsem zakoupil 100 ml glycerínu v lékárně. Pro uschování zmrazením jsem použil směs 25% glycerínu, 25% sterilní vody a 50% kvasinek. Tak by nemělo dojít k potrhání buněčných stěn kvasinek krystaly ledu. Směs jsem naplnil do 10 ml zkumavky asi z 1/2 objemu, uzavřel, protřepal a vložil do mrazáku. Z důvodu krátkodobého výpadku el. energie jsem zkumavku připevnil na mrazící vložku.
Pak jsem na na tento pokus zapomněl. Po roce, při pokusech se strippingem, jsem si vzpomněl, že teď už by šlo ověřit, zda kvasinky přežily či nikoliv. Po vyjmutí z mrazáku, kdy jejich barva, která byla tmavě hnědá,
nevěštila nic dobrého, jsem je nechal aklimatizovat postupně na pokojovou teplotu a následně celý obsah zkumavky přelil do 100 ml mladiny, řádně provzdušnil a napjatě čekal. Druhý den se kvasinky překvapivě začaly probouzet, produkovaly CO2 a přibývaly pěkným tempem, takže většina přežila.
Protože to byl pouze pokus, tak skončily na ČOV, ale prokázalo se, že i tato metoda dlouhodobého ukládání kvasinek doma je reálná.
Napsat komentář