Várka č. 100
I když je to jenom číslo, tak pár poznámek si zaslouží. Pro mnohé domácí sládky toto číslo, po takřka patnácti letech vaření s průměrným objemem várky 28l, nic neznamená. Já jsem, ale tento koníček pojal tak, že někdy i cesta bývá cíl a méně vlastně více. Za celou prozatímní kariéru sládka domácího, jsem si varnu navrhl, postavil, doplnil o všechna podstatná příslušenství i vyzkoušel uvařit mnoho pivních stylů. Musím se i pochlubit, neboť žádná várka nemusela jít tzv. na kanál. Většinu zařízení lze vyhledat na tomto webu.
Pro tuto jubilejní várku jsem si vybral, stále pro sebe oblíbenější, klasický, spodně kvašený, dlouho ležený, ležák plzeňského typu.
Slady: plzeň 75%, mnichov 10%. vídeň 10%, karapils 2%, melanoid 2% . Sypání na cílenou stupňovitost 13,5° P. Uvařeno 13,4° P.
Vařen byl dne 8. listopadu 2022, mnou oblíbenou metodou EKMV (Einkesselmaischeverfahren). Z principu je to klon jednormutu.
Chmel: Juno a vlastní ŽPČ, chmeleno na 30 IBU. Pro výpočet jsem použil průměrnou hodnotu iso alfa pro ŽPČ. Pivo se mi jevilo jako hořčejší, než jsem podle výpočtu předpokládal.
Kvasilo, s kvasnicemi S – 189 ze 3l startéru, 9 dnů s tímto průběhem teploty. App BreSpy pomocí iSpindelu. Hustota samozřejmě zkreslena vynesením iSpindelu kvasnicemi.
Po stočení do 30l KEGU leželo při teplotě cca 3°C 10 dnů. Poté jsem přetočil pod CO2 do dvou KEGů po 15 l a nechal zrát 50 dnů dále při 3°C.
Po naražení byla pěna pevná, čirost dostačující, chuť vyrovnaná, říz akorát, hořkost mírně vyšší než jsem očekával, výborně pitelné. Po přirozeném nasycení, šlo perfektně čepovat při tlaku cca 0,8 baru. Takže spokojenost. Druhý KEG byl dočepován 14. února tj. po cca 90dnech od uvaření.
Každé pivo doprovází individuální etiketa….Takže ji má i Stovka.
Pro informaci přikládám pár obrázků ze současného stavu „Franckovi pivavarny“.
I letos dostali celníci echo, že budu pokračovat, takže vstříc druhé stovce…
Díky za článek, někdy recept vyzkouším 😉