V článku https://www.tourdebier.cz/francek/toto-byla-slepa-ulicka/ jsem popisoval potíže s uvedením do provozu mini pojistného ventilu jako hradícího. V závěru článku zmiňuji možnost zakoupení evropské varianty – viz: http://www.zapfanlagendoktor.de/store-products.php?pName=sicherheitsventil-regelbar-0-2-bar-p-110024 Tuto možnost jsem nakonec nezkusil, i když na německých webech bylo hodnoceno toto řešení pozitivně, jal jsem se odzkoušet použití pojistného ventilu původně určeného pro jištění otopných soustav. Na webu „Vařím pivo“ se též okrajově zmiňovalo použití regulačního ventilu CO2 pro čepování piva, ale tento ventil potřebuje pro svou funkci protitlak – viz obrázek. Takže nepoužitelné…. Rozsah pojistných tlaků ventilů dodávaných odbornými obchody je značně široký, ale pro použití jako hradící, je optimální s hodnotou 1,5 baru. Tuto hodnotu však u nás neměli, tak jsem zvolil nejbližší vyšší a to 1,8 baru v dimenzi DN 15.
Cena 130,- CZK, pro tento účel velice přijatelná…. Existuje mnoho výrobců, já jsem obdržel výrobek italské firmy TIEMME. Je to výrobce součástek pro vodu, topení i plyn. – viz obrázek.
Zpětné uzavírání je pomocí pružiny a membrány, což by mělo snižovat hysterezi mezi otevíracím a uzavíracím tlakem. Ventil jsem namontoval na narážeč společně s manometrem, který jsem používal pro ruční odpouštění.
Po odejmutí krycího knoflíku, který zároveň slouží pro jednorázové odpuštění tlaku, jsem stavěcí maticí snižoval napětí vestavěné pružiny tak, aby jsem dosáhl hodnoty otevíracího tlaku 0,9 baru. Opět jsem použil pro nastavení tlaku mini KEGU naplněného vodou a malého kompresoru napájeného upravenýmzdrojem z PC.
Poté jsem ponechal soupravu svému osudu. Relativně rychle klesl tlak na hodnotu 0,7 baru a přestal klesat, ale v kontrolním skleněném nástavci bylo možno pozorovat odcházející mikrobublinky. Na manometru to bylo obtížné zaznamenat. Do druhého dne klesl tlak na 0,65 baru a bylo možno zaznamenat nanobublinky. Tlak ze ustálil dalšího dne na hodnotě 0,6 baru, kdy již nebylo vidět ani za delší čas bublinku žádnou.
Takže ověřeno, levné funkční řešení je na světě…. Rekapitulace: Otevírací tlak 0,9 bar – při teplotě 2°C tj. nasycení piva 5,6 g CO2/l Uzavírací tlak 0,6 bar – při teplotě 2°C tj. nasycení piva 4,7 g CO2/l Takže kombinací preferované ležácké teploty a nastavení tvrdosti zpětné pružiny lze nastavit požadované sycení, bez nutnosti ručního odpouštění, při předčasném stočení.
P.S.
Po prvním ostrém nasazení dávám dobrou radu, která se zdá samozřejmá, ale chybička se může vloudit. Hradící ventil je nutno nasadit již okamžitě po stočení. Já jsem stáčel při zbytkovém cukru 3,9°P a hradící ventil jsem nasazoval za 24 hod. Po naražení hlavy na KEG se ozvala rána a dostal jsem plný zásah asi 10ml vody z kontrolní trubice, naštěstí jenom do ramene. Ventil se plně otevřel, přetlak vymetl vodu z trubice a okamžitě přivřel na uzavírací tlak. Stačil jsem si všimnout, že manometr vyskočil asi na 1,8baru. Americkou IPU teď ležím na 0,8baru při teplotě 8°C.
Napsat komentář